Jak registrovat doménu

Pokud zatím nevíte co je doména, přečtěte si článek - “Co je to doména”. Dále si povíme, jak vybrat vhodný název doménového jména a provést registraci.


Doménové jméno - co je povoleno

Pro název domény existují určitá pravidla, podle kterých ho lze sestavit. Může být tvořen malými znaky abecedy (a-z), číslicemi (0-9) a znakem “pomlčka” (-), který nesmí být na začátku nebo konci názvu. Délka tohoto názvu může být max. 63 znaků.


Výběr názvu domény

Vybrat vhodné jméno pro doménu, nemusí být vždy snadné. Je možné se řídit určitými doporučeními. Název by měl odpovídat zaměření stránek, aby z něj bylo patrné o co jde. Osobní stránky mohou obsahovat část jména, přezdívky. U firemních stránek odpovídá většinou doména názvu firmy, případně produktu.

Název domény by měl být krátký, ideálně složen z jednoho nebo dvou slov. Více slov v názvu je možné oddělit pomlčkou, lépe se to čte i vypadá. Název by měl být pro uživatele dobře zapamatovatelný, což může rozhodovat o tom jestli vaše stránky opět navštíví. Neméně důležitou věcí je srozumitelnost doménového jména. Zkuste si jej napsat, vyslovit a určitě někomu říci po telefonu a hned budete vědět jestli to funguje.

Pokud plánujete doménu sestavit z více slov, připravte si obě verze domény, jak s pomlčkou mezi slovy, tak i bez. Doporučuji určitě zaregistrovat oba dva tvary a druhý použít jako tzv. alias domény.


Ověření názvu doménového jména

Takto připravený název je třeba tzv. “ověřit” zda je volný a nemá ho již někdo registrován. To je možné provést např. u správce národních domén NIC.cz pomocí whois. Nebo u vybraného registrátora na začátku procesu objednávky např. u Wedosu.


Registrace domény

Po úspěšném sestavení názvu domény a ověření její dostupnosti, přichází na řadu registrace. Prvním krokem je vybrat si vhodného registrátora domén, pokud ho ještě nemáte, můžete se rozhodovat následovně. Jedním ze základních kritérií, kde doménu registrovat bývá cena a důvěryhodnost firmy např. podle počtu spravovaných domén, hostingů a referencí od zákazníků. Další jsou např. cena za udržovací poplatek, automatické upozornění na expiraci domény, parkování domény zdarma, email k doméně, počet registrovaných koncovek.

Pokud doménu registrujete současně s objednávkou webhostingu, tak může být její cena zahrnuta v rámci tarifu jako např. u C4 Hostingu.

Po výběru registrátora přichází na řadu proces objednávky, který je v mnoha případech podobný.

V prvním kroku zadáte do formuláře doménové jméno a vyberete koncovku např. .cz, .eu, .com. Po odeslání formuláře dochází ještě k finálnímu ověření dostupnosti domény, pokud je stále volná, můžete objednávat.

Podle typu koncovky se následně zadávají údaje pro DNS a kontakty. Pokud zatím žádnou doménu nemáte, nechte tyto údaje v základním nastavení, jak je registrátorem přednastaveno. V opačném případě je dobré vyplnit již váš stávající kontakt držitele i administrativní (pokud je vyžadován) a mít tak další domény pod stejnými kontakty.

Dále bude potřeba zadat vaše základní kontaktní údaje, jako je adresa, telefon, email, které budou sloužit k identifikaci majitelé domény a fakturaci.

Pokud dokončíte úspěšně proces objednávky musíte ji co nejdříve zaplatit. Dokud nedojde k uhrazení poplatku za doménu, není ještě aktivní a mohlo by se stát, že by si ji mohl registrovat někdo jiný.


Udržovací poplatek

Většinou máte doménu objednanou na 1 rok, u nějakých to jde i na více let dopředu. Pokud budete chtít doménu provozovat i následující rok, bude potřeba po uplynutí doby platnosti (expirace) domény provést její prodloužení. To obnáší platbu udržovacího poplatku. Je většinou stejný jako cena domény. Máte-li doménu objednanou v rámci webhostingu, tak může být hrazen za vás. I tento údaj si u daného registrátora dobře zjistěte, ať víte kolik vás to bude stát.

Nemáte-li vybraného vhodného registrátora, můžete se podívat zde:

Kam pokračovat dál - Jak vybrat webhosting - tipy na co se zaměřitPorovnat Webhosting

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Porovnat Virtuální hosting

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Porovnat Managed hosting

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Porovnat Dedicated hosting

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Porovnat Serverhousing

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Porovnat Rack housting

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Návody pro C4

Specializovaný hosting

Reklama

* - uvedené ceny hostingových programů jsou bez DPH

Copyright © 2010 - 2023 Hledej-hosting.cz. Všechna práva vyhrazena.   Vytvořeno: Tvorba internetových aplikací - Webnix.cz

Provozovatel nezodpovídá za obsah ani za jakékoliv následky vzniklé používáním tohoto webu.

 

Hodnocení hostingu

 

 

Hodnotit hostingové programy mohou jen přihlášení uživatelé.

Přihlásit

Nemáte-li dosud vytvořen svůj uživatelský účet, zde si ho můžete založit.

Vytvořit uživatelský účet

Přidat hosting do mých tipů

 

 

Přidávat hostingové programy do svých tipů mohou jen přihlášení uživatelé.

Přihlásit

Nemáte-li dosud vytvořen svůj uživatelský účet, zde si ho můžete založit.

Vytvořit uživatelský účet