Jak vybrat webhosting - tipy na co se zaměřit

Pokud si chcete vytvořit webové stránky nebo spustit nějaký internetový projekt, bude potřeba vybrat vhodné webhostingové řešení.


Tomuto výběru věnujte dostatek času a pro svůj projekt vyžadujte kvalitní služby, které by měly zahrnovat především bezproblémový chod serverů, schopnou technickou podporu a bezpečné zálohování dat.


Webhosting nabízí spousta poskytovatelů, ale ne každý bude vhodný pro váš projekt. Liší se samozřejmě cenou, ale také různými parametry.

Proto je důležité, aby jste si nejdříve ujasnili, jaké technické řešení bude používat váš projekt, zda chcete mít www stránky např. na Wordpressu nebo jakou návštěvnost zhruba očekáváte.


Je rozdíl jestli budete provozovat jednoduché webové stránky nebo internetový obchod pro který nemusí být sdílený webhosting ideální a bude potřeba uvažovat již o nějakém virtuálním serveru.


Na základě těchto údajů se můžete pustit do výběru. Ukážeme si, jaké parametry hlavně sledovat.


Doména

Doména je nedílnou součástí webhostingu. Pokud ji ještě nemáte, tak ji zaregistrujete během objednávky hostingu. Někteří poskytovatelé ji dávají v rámci vybraného tarifuzdarma. Pokud již máte doménu zaregistrovanou, je možné během procesu objednávky vybrat možnost “převod domény” a tím pádem ji bude spravovat poskytovatel. Nemusíte tak ručně upravovat její DNS záznamy pro nasměrování na hosting.


Emaily

Pokud máte doménu, tak můžete využívat svůj vlastní email ve tvaru jmeno@vase-domena.cz​ . Správa emailů je součásti poskytovaných služeb, kdy využíváte poštovní servery webhostera. Standardem je určitě výběr emailů přes POP3, IMAP a jejichzabezpečené protokoly. Možnost nastavit si antivir a antispam pro jednotlivé účty a přístup do emailové schránky z webového rozhraní.

Dále je dobré si zjistit, zda je poskytován zdarma i SMTP server pro odesílání emailů nebo si za něj budete muset připlatit. To využijete v případě použití externího poštovního klienta např. Mozilla Thunderbird, abyste mohli odesílat poštu ze svého počítače.


Podpora skriptování

Převážně se setkáte s nabídkou podpory skriptovacího jazyka PHP 5, PHP 7, PHP 8, který je potřeba pro většinu hotových aplikací, jako je Wordpress, PrestaShop, Magento atd.. Doporučuji používat PHP v kombinaci s operačním systémem Linux.

Pokud bude vaše aplikace potřebovat pro svůj běh ASP, ASP.NET, musíte hledat přímo hosting specializující se na tuto technologii.


Výpočetní výkon serveru

Aby www stránky nebo webová aplikace mohla běžet dostatečně rychle je potřeba sledovat velikost PHP memory_limit jehož velikost by měla být minimálně 128 MB. Dalším důležitým údajem je počet PHP procesů, které budou v rámci sdíleného severu vyhrazeny je pro vás. Čím více tím lépe, optimální jsou min. 3 procesy.


Místo na disku

Tento údaj udává kolik místa bude vyhrazeno pro vaše data. Hodně firem nabízí “neomezený prostor”, ale ve skutečnosti tomu tak být nemusí. Je potřeba se podívat hlouběji, jak mají nastavena pravidla pro nahrávání souborů. Pokud budete provozovat běžné www stránky nebo menší obchod stačí pár GB prostoru.


Funkce email

Pokud plánujete v aplikaci využívat např. newslletter, nezapomeňte se zeptat, zda je povolena funkce mail() a informovat se o podmínkách použití. Na některých hostinzích můžete odesílat emaily jen po dávkách za určitý časový interval nebo jen sobě.


Velikost databáze

Většinou se setkáte s nejčastěji nabízenou databází MySQL/MariaDB. V případě potřeby jiného databázového systému např. PostgreSQL si ověřte, že je k dispozici nebo půjde doinstalovat. U databází sledujte kolik jich můžete mít současně a kolik prostoru mohou zabírat. Někde je omezována i velikost tabulky, což může být někdy problém, např. u Wordpressu velikost databáze lehce překročí i 100MB.

Datové přenosy

Většina poskytovatelů nabízí už neomezené datové přenosy, pokud tak není, přečtěte si jejich podmínky. Někde se můžete setkat s omezením na počet shlédnutí stránek za měsíc.


Zálohování

Zálohování vašich dat (data na disku, databáze, emaily) by mělo být součásti nabízeného tarifu a ideálně záloha ukládána na jiném serveru. Podle toho, jak si ceníte svých dat, volte frekvenci zálohování a délku zpětné obnovy dat. Setkáte se s týdenním nebo denním zálohováním, obnovou dat zpětně např. 5, 14 dní.Pokud stránky plní funkci např. vizitky, osobní prezentace a jejich obsah nebude rozšiřován každý den (přidávání článků, komentářů atd..), může stačit zálohování 1x za týden.


Logování

Velkou výhodou je možnost přístupu k logům (access log, error log). Díky tomu máte možnost odhalit různé přístupy na stránky nebo zjistit příčinu chybového chování aplikace.


Technická podpora

Kvalitní hosting má nabízet nonstop technickou podporu a technický dohled. Forma kontaktu podpory by měla zahrnovat jednu z těchto možností - telefon, email, online chat. Velkou výhodou je dostupnost diskuzního fóra nebo znalostní databáze, kde si lehce vyhledáte informace nebo potřebné ukázky nastavení.


Podpora aplikací

Pokud chcete používat na hostingu konkrétní aplikaci (Wordpress, Drupal, Joomla, atd..), určitě si od technické podpory ověřte, zda na něm bude fungovat. Nebo rovnou vybírejte z takových webhostingových tarifů u kterých ji naleznete v seznamu podporovaných aplikací.


Certifikáty a podpora https

Webové stránky můžete provozovat na protokolu http, který je nezabezpečený nebo na zabezpečeném protokolu https. Aktuálně se stává https standardem a určitě ho použijte. Na to je potřeba mít na serveru nainstalován SSL nebo TLS certifikát. Můžete si koupit nějaký komerční, jehož nákup většinou zařídí poskytovatel. Další variantou je využít bezplatný certifikát ​ Let's Encrypt. Tuto možnost ale každý webhosting nenabízí, proto si ověřte, zda ho podporují a poskytují jeho automatické aktualizace.Popsali jsme si, jakým parametrům se vyplatí věnovat pozornost a co nepodcenit. Pokud nevíte u jakého poskytovatele hostingu začít vybírat, můžete se zkusit podívat na některého z níže uvedených.


Porovnat Webhosting

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Porovnat Virtuální hosting

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Porovnat Managed hosting

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Porovnat Dedicated hosting

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Porovnat Serverhousing

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Porovnat Rack housting

  • Nemáte vybráno nic k porovnání

Porovnat

Odebrat vše

Návody pro C4

Specializovaný hosting

Reklama

* - uvedené ceny hostingových programů jsou bez DPH

Copyright © 2010 - 2023 Hledej-hosting.cz. Všechna práva vyhrazena.   Vytvořeno: Tvorba internetových aplikací - Webnix.cz

Provozovatel nezodpovídá za obsah ani za jakékoliv následky vzniklé používáním tohoto webu.

 

Hodnocení hostingu

 

 

Hodnotit hostingové programy mohou jen přihlášení uživatelé.

Přihlásit

Nemáte-li dosud vytvořen svůj uživatelský účet, zde si ho můžete založit.

Vytvořit uživatelský účet

Přidat hosting do mých tipů

 

 

Přidávat hostingové programy do svých tipů mohou jen přihlášení uživatelé.

Přihlásit

Nemáte-li dosud vytvořen svůj uživatelský účet, zde si ho můžete založit.

Vytvořit uživatelský účet